19 лютого, на запрошення народного депутата України Олександра Горбунова, на Кіровоградщині з робочим візитом побувала Міністр освіти і науки Лілія Гриневич. Повідомляє журналіст сайту «Кропивницький.UA».

Спершу головна освітянка країни відвідала опорну школу – Навчально-виховне об’єднання №1 в селищі Олександрівка, учні якої сьогодні мають можливість навчатися за хімічно-біологічним, математичним, історичним та філологічним профілями. Міністр оглянула навчальний заклад та поспілкувалася з педагогічним колективом. Під час розмови вона підкреслила, що протягом року Кіровоградська область піднялася на 3 сходинки вгору за рейтингом ЗНО і не останню роль в цьому зіграло активне створення в регіоні опорних шкіл.

Фото Олександра Горбунова.

Потому високопосадовець завітала у загальноосвітню школу I-III ступенів №25 у місті Кропивницькому. Це НВО потрапило до сотні шкіл країни, де у двох перших класах запроваджено пілотний проект «Нова українська школа».

Міністр безпосередньо побувала на уроках у 1-Г та 1-А класах. Під час занять вона поспілкувалася з вчителями та школярами. А також вислухала враження  батьків першокласників від навчання в експериментальних класах.

Нам було дуже важливо побувати у пілотній школі, щоб побачити, як будуть навчатися школярі за новим освітнім стандартом, який має схвалюватися Кабінетом Міністрів цього тижня. З 1 вересня 2018 року усі діти вже будуть навчатися за такими інтерактивними методиками, пізнавально-пошуковими діяльнісними методами навчання відповідно до їх вікових особливостей. Зараз ми розпочали дистанційний навчальний курс для вчителів перших класів, він є на сайті Міністерства освіти. І усі 22 тисячі педагогів, які будуть залучені до навчання дітей у першому класі, мають пройти так зване змішане навчання - частина дистанційного, частина очного. Щоб вони освоїли саме такі методики навчання, - зазначила Лілія Гриневич.

Фото Олександра Горбунова.

Міністр відзначила, що пройшло пів навчального року і уже зараз можна озвучити три базові висновки щодо впровадження пілотного проекту у перших класах. Позитив полягає у тому, що діти хочуть йти до школи, для них процес навчання стає цікавим та радісним. І це є те найважливіше чого прагнули досягнути в МОН. Лілія Гриневич акцентувала на тому, що зараз в Україні спостерігається різке зниження мотивації дітей до навчання. 

Тож, школа не повинна нав’язувати їм комплекси, які потім будуть заважати самореалізовуватись чи формуватимуть страх. А навпаки має допомагати дітям розкривати свою особистість, вчити порозуміння з іншими людьми, розв’язувати проблеми,  комунікувати. Ідея Нової української школи полягає в тому, щоб у навчальному закладі школярів не лише навантажували знаннями,  а й готували до справжнього життя у 21 столітті.

Фото Олександра Горбунова.

Перебуваючи у ЗОШ№25 Лілія Гриневич виконала почесну місію та вручила вчителям початкових експериментальних класів подяки від Міністерства освіти і науки України - Галині Прокопенко та Людмилі Журавльовій. Посадовець наголосила, що вони обов’язково мають отримувати надбавки за престижність.

Фото Олександра Горбунова.

Попри щільний графік, Міністр освіти і науки України  разом з народними депутатами України Олександром Горбуновим, Тарасом Кременем, Ігорем Бриченком віддали шану полеглим на  Майдані та поклали квіти до імпровізованого пам’ятника Героям Небесної Сотні, який розташований у центрі Кропивницького.

Фото Олександра Горбунова.

Для вирішення актуальних проблем дуальної освіти, на запрошення Олександра Горбунова, на Кіровоградщину приїхав також заступник Міністра освіти  і науки України Юрій Рашкевич. Він взяв участь у нараді асоціації роботодавців та представників вищих навчальних закладів області.

Фото Олександра Горбунова.

Наступною локацією в рамках робочого візиту стала велика зустріч з освітянами області в Центральноукраїнському технічному університеті. Як зізналася сама Лілія Гриневич усі її відрядження завжди дуже дисципліновані, однак цього разу спілкування з громадськістю Кіровоградщини тривало вдвічі довше запланованого часу.

Освіта України реформується, виникає чимало запитань, тож живе спілкування зараз дуже потрібне, - розпочала свою презентацію Міністр. Хочу сказати, що освіта в нашій країні має готувати дітей до справжнього реального життя. Тому що основна хиба нашої системи освіти в тому, що ми звикли «напихати» дітей величезною кількістю знань, і, зокрема, теоретичних. І ця хиба стосується не тільки школи, а й вищої освіти. Адже, коли наші випускники стикаються з реальним життям, з проблемами, які їм потрібно вирішити на індивідуальному рівні, в особистому, професійному житті, отут ми зразу усі бачимо величезну слабкість і неадекватність української системи освіти, - сказала вона.

Фото Олександра Горбунова.

Три роки роботи, залучення дуже різних фахівців і не тільки освітян і, 5 вересня 2017 року, був прийнятий новий Закон про освіту. Що він гарантує? По-перше педагогічну свободу, вперше вчителі можуть складати власну освітню програму і не погоджувати її з органами управління освіти. 

Управлінська автономія. Керівник закладу освіти зможе сам призначати вчителів, відбирати та звільняти їх.

Закон про освіту гарантує і фінансову автономію, зокрема, вищі навчальні заклади матимуть можливість перейти зі статусу бюджетної установи в неприбутковий заклад освіти. Це дасть змогу вишам заробляти власні гроші та вільно ними «працювати». У той же час вони будуть більше нести відповідальності. Але зі збільшенням свободи, згідно діючого законодавства, вищі навчальні заклади втрачають частину пільг бюджетної установи. Аби їх зберегти, потрібно внести зміни до Бюджетного і Податкового кодексів. Тож прямо під час своєї презентації Міністр освіти звернулася до народного депутата України Олександра Горбунова з проханням про підтримку.

Кіровоградщина має депутатів Верховної Ради України. Зокрема, в Бюджетному комітеті працює Олександр Горбунов, який в хорошому сенсі є прямим лобістом системи освіти. І коли я приходжу у Бюджетний комітет і безпосередньо звертаюсь до Олександра, він разом з колегами реально допомагає отримати як видатки для вищих навчальних закладів, а раніше це взагалі було неможливо, так само і більший розмір освітніх субвенцій, - зазначила Лілія Гриневич.

Фото Олександра Горбунова.

Далі посадовець детальніше зупинилась на змінах, які чекають на освітян вже з 1 вересня. З нового навчального року усі першокласники навчатимуться за новим Державним стандартом початкової освіти та по оновленій програмі. 

Від педагогів вимагатимуть створити на уроках ситуацію, коли діти будуть спілкуватися в команді, взаємодіяти одним з одним, вчитимуться співпереживати з іншою людиною та давати раду своїм емоціям.

Фото Олександра Горбунова.

Ми будемо пропонувати, щоб з предметного навчання у нас залишились мови, математика, мистецтво і фізкультура. Натомість інші курси 7 галузей будуть інтегровані у предмет, який називається «Я досліджую світ». Вчитель розказав, діти запам’ятали і переказали – сучасним школярам це вже не цікаво, їх це не мотивує до навчання. Дітям потрібно дати можливість досліджувати, - переконана Лілія Гриневич.

І як відомо реалізація освітньої реформи неможлива без фінансових вкладень, тож Міністр озвучила суми, які держава планує вкласти в її старт. На забезпечення учнів початкових класів навчальними засобами та мобільними меблями, підручниками, на підвищення кваліфікації вчителів, навчально-методичну літературу та інші потреби у державному бюджеті передбачено 1 млрд 869 млн 812 тис. гривень.

Фото Олександра Горбунова.Під час зустрічі з освітянами Кіровоградщини Ліля Гриневич передала слово народному депутату України Олександру Горбунову, який не один рік переймається проблемами освітньої галузі Кропивницького. Цього року 36 шкіл обласного центру отримали нове спортивне обладнання. Кошти на нього у якості цільової субвенції з держбюджету надійшли саме за сприяння Олександра Володимировича. Як зазначив у своєму виступі нардеп у цей час довелось стикнутись з проблемою як же справедливо цей спортінвентар розподілити.

У мене виникла така ідея, яку я хочу вам презентувати. В Бюджеті Кропивницького є залишок 350 тисяч гривень, це кошти державного бюджету, які були направленні на закупівлю обладнання для шкіл міста за мого сприяння. Провівши роботу з мером Кропивницького, управліннями освіти, молоді і спорту міськради, представниками Олімпійського комітету, Федерації легкої атлетики області, ми вирішили започатковувати у місті проект «Спортивне місто – здорова нація». Через тиждень почнемо проводити жеребкування і запрошуємо долучитися до змагань усі школи міста, - сказав Олександр Горбунов.

Фото Олександра Горбунова.

До складу цих команд будуть входити 12 людей. Наприклад, 4 батьків, 6 школярів та двоє педагогів.  Змагання будуть проходити в ігрових завданнях на кшталт «Веселих стартів». Три команди-фіналісти отримають призи. Перша премія буде складати 200 тисяч гривень, друге призове місце – 100 тисяч гривень, і третє – 50 тисяч. Ці гроші, за словами Олександра Горбунова, можна буде використати на потреби навчального закладу.

Після презентації нового Закону про освіту Лілія Гриневич поспілкувалася з освітянами у формі відкритого  діалогу. Хто не встиг поставити міністру запитання, міг передати його у письмовій формі. Усі відповіді по основних блоках будуть опубліковані на сайті Міністерства освіти і науки України. Завершила свій візит Лілія Гриневич робочою нарадою з ректорами вищих навчальних закладів міста.

Фото Олександра Горбунова.

Як повідомив в ексклюзивному коментарі сайту «Кропивницький.UA» народний депутат України Олександр Горбунов, візит міністра в наш регіон був спланований буквально за декілька тижнів, оскільки в працівників галузі освіти Кіровоградщини назріло дуже багато запитань.

Я щиро дякуюЛілії Гриневичза те, що відгукнулась і знайшла можливість в своєму дуже щільному робочому графіку зустрітись з освітянами Кіровоградщини. Дуже важливо, щоб усі проекти, які ми розпочали в Кропивницькому були завершені і були корисними як для освітян, так і для держави, адже вони стосуються наших дітей і їх нових можливостей отримувати більш якісну освіту. Під час зустрічей були порушені, мабуть, всі питання освітніх напрямків. Питання від освітян були дійсно гострими і конкретними, як і відповіді на них від пані Міністра. Хочу окремо подякувати своїм колегам народним депутатам України Тарасу Кременю та Ігорю Бриченку за підтримку та заступнику Міністра освіти і науки Юрію Рашкевичу за проведені зустрічі з промисловцями та конструктивний діалог щодо дуальної освіти, - прокоментував Олександр Горбунов.

Фото Олександра Горбунова.