Магія театру ... Вона народилася в Древній Греції і протягом тисячоліть не відпускає нас. Театр надихає, змушує думати, відчувати, пізнавати життя і себе самих ... Театр - те невимовне, до кінця непізнаване, що допомагає нам відкрити власні найпотаємніші думки і почуття. Без театру неможливо уявити людину як таку. Фрідріх Шиллер казав, що «все те, що відчуває наша душа у вигляді туманних, неясних відчуттів, театр підносить нам в гучних словах і яскравих образах, сила яких вражає» ...

Зовсім скоро ми, кропивнbчани, зможемо знову зануритися у фантастичний світ мистецтва, який був і залишається одним з джерел розвитку людської цивілізації. 11 липня в самому центрі України втретє відкриється Національний мистецький фестиваль «Кропивницький». Про КропФесте ми поговоримо з ініціатором його створення та рушійною силою - народним депутатом Олександром Горбуновим.

- Олександре Володимировичу, наша земля по праву називається батьківщиною театру корифеїв. Ми пишаємося своєю історією, у нас є прекрасний театр, до нас із задоволенням приїжджають театральні трупи з усієї України, і всі вони говорять про нашу публіку, яка тонко відчуває і розуміє. Невже цього мало?

- Я переконаний, що наша земля, на якій творили такі геніальні люди як Марко Кропивницький, Микола Садовський, Іван Карпенко-Карий, Панас Саксаганський, повинна стати мистецькою Меккою. І буде такою. Три роки тому ми вперше провели Національний мистецький фестиваль у Кропивницькому і зрозуміли - ми на правильному шляху. Підтвердженням цьому стало не тільки те, як фестиваль зустріли наші земляки, а й те, що він став поштовхом для поширення театрального руху по всій Україні.

- Ми з нетерпінням чекаємо до нас в гості театральні колективи. Фестиваль з самого початку не замикався в рамках одного виду мистецтва, але в цей раз ви обіцяєте нам щось зовсім дивовижне.

- Так. Нам дуже приємно, що в рамках КропФесту ми проведемо триб'ют пам'яті українського поета и композитора Володимира Івасюка. Відомі українські співаки на відкритті фесту виконають твори Івасюка у супроводі симфонічного оркестру. Це буде національна прем'єра. Я дуже хочу, щоб «Червона рута» зазвучала в новому виконанні саме з нашого міста. Цілком можливо, що міністр культури зі сцени виконає пісню Івасюка. Але найважливіше, що наш триб'ют відбудеться на сцені палацу «Україна» у Києві, а потім пошириться іншими містами.

- Вже відомо, що фестиваль стане більш відкритим і демократичним.

- Так. Ми врахували побажання кропивничан і відмовилися від запрошень. Фестиваль вийде за рамки театральних стін. Усі спектаклі будуть виконуватися під відкритим небом на площі Героїв Майдану і перед входом в Ковалівський парк.

- Музична складова фестивалю також придбала свою родзинку?

- Так. Крім триб'юту, ми вирішили кожен фестивальний день тематично забарвити. Наприклад, 12 липня буде присвячений авіації, і, відповідно, виступатимуть гурти з піснями на цю тему. Кожен гість фестивалю, я впевнений, знайде щось до душі.

- У рамках минулорічного фесту ви провели дуже незвичайний і патріотичний проект «Герої серед нас». В цьому році буде його продовження?

- Безумовно. Я пишаюся, що проект вже став невід'ємною частиною фестивалю. Він несе в собі глибокий моральний сенс. Ми дуже змінилися за останні чотири роки. Я сподіваюся, що цей процес громадянського перетворення не зупиниться. І запорукою цього є в тому числі проект «Герої серед нас». Тому що поряд з нами живуть прості люди, звичайні українці, які творять добро, змінюють світ через зміну самих себе. Вони варті поваги и наслідування.

- Нині в Україні активно проходить передвиборча кампанія і вже можна почути розмови про те, що фестиваль проводиться в середині липня саме через це.

- Фестиваль з самого початку ми прив'язали до дня перейменування міста у Кропивницький. Рішення про перейменування Верховна Рада прийняла 14 липня 2016 року. Я бачу у цьому чіткий посил. Ми не просто виконали норму закону про декомунізацію. Ми відкрили нову сторінку літопису нашого міста - мистецьку, моральну, естетичну.

- Але в минулому році він був трохи пізніше ...

- Запрошуючи до себе театральні колективи, ми погоджували час з урахуванням їх гастрольних турів. Багато колективів їдуть на виступи в інші країни, і ми не могли цього не врахувати.

- До нас приїде велика кількість учасників фестивалю та глядачів. Місто, при тому що влада виявляє бажання розвивати туристичний бізнес, так не має достатньої кількості готелів.

- Це правда, але ми постараємося справитися з цією проблемою і сподіваємося, що міське самоврядування в майбутньому від декларацій перейде до створення реальних проектів.

- І ще одне питання. Вистави на цей раз пройдуть на відкритих майданчиках. Цю ініціативу містяни, безумовно, оцінять. Але не всі театри готові на них виступати в силу своєї специфіки.

- На жаль це так. Щоб розширити театральні перспективи міста, чотири роки тому я виступив з ініціативою перетворити відкритий майданчик у Ковалівському парку в центр, подібний концертній залі латвійського Дзінтарі. Розширити сцену і створити критий глядацький зал на дві тисячі місць. Проект можна було вже давно реалізувати, але міські депутати відмовилися прийняти кошти з державного бюджету. Я дуже сподіваюся, що ставлення до культурного розвитку Кропивницького у керівництва міста і депутатського корпусу зміниться. Наше місто гідне стати мистецькою Меккою України. Я дуже хочу цього і впевнений, що люди мене підтримають. Запрошую усіх на всеукраїнський мистецький фестиваль «Кропивницький»!