Велодоріжки та дитячі майданчики, зони відпочинку та спортивні поля, тінисті алеї, газони, квітники та клумби. Все це скоро з'явиться в парку, заснованому в далекому 1764 році генералом Мельгуновим, - парку Перемоги. За своє довге життя він з дивовижною регулярністю переживав періоди розквіту і занепаду. Причому погані часи частіше наступали, коли парк переходив під контроль місцевої влади. 

Ось і за останні тридцять років міський сад був доведений до стану надзвичайної занедбаності. Зникли лавочки і амфітеатр, не стало гойдалок і спортмайданчиків. Люди, які визначали, на що повинні витрачатися гроші платників податків, мабуть, не вважали досить важливими питання здоров'я містян і їх дозвілля. Здоров'я не в плані дозволу на відкриття чергової аптеки, а можливості зайнятися фізкультурою або просто піти від загазованих вихлопними газами вулиць і надихатися чистим повітрям під кронами тополь, дубів і кленів.

А ось кмітливі та заповзятливі депутати по-іншому розставили пріоритети. У 2007-му вони швиденько розхапали землі парку. Їх навіть не злякав чумний цвинтар. Скандал вибухнув в місті грандіозний, тож рішення №405 скасували. Парк знову закинули. Любителі відпочинку на лоні природи продовжили залишати пам'ять про себе на березі Сугоклеї, а економні підприємці потихеньку перетворювали територію у звалище будівельного сміття.

Можеш - зроби сам

Але міському саду щастить на небайдужих людей. Завжди так було. Все почалося з проведення в парку Перемоги масштабного суботника і створення імпровізованого спортивного поля. Його ініціював в той час депутат міськради Олександр Горбунов, якого підтримало керівництво області. Він зізнається: боляче було дивитися, як знищується парк його дитинства. І в політику Горбунов пішов, щоб не чекати, коли місцеве самоврядування зверне свій погляд на екологію, здоров'я людей і культуру, а самому робити реальні кроки.

Олександр Володимирович впевнений, що 54 гектара парку повинні слугувати кропивничанам місцем, де кожен знайде щось до душі: ігри на свіжому повітрі, катання на велосипеді, спілкування з друзями або, навпаки, можливість побути на самоті, відчути гармонію єднання з природою - ніщо інше так не заспокоює, наповнює відчуттям Життя в навколо і в самому собі, зцілює.

Горбунов поставив перед собою  ще одну мету – з’єднати віддалені райони міста з центром. І тут була глибоко особиста причина. Була б дорога – був би шанс врятувати батькові життя. Олександр Володимирович говорить, що не хоче, щоб хтось ще опинився в подібній ситуації, щоб не втратив рідну людину через елементарну відсутність дороги.

«Мене ніхто не зможе переконати в тому, що пряме сполучення центру та околиць місту не потрібне. І на мій погляд, нічого немає поганого в тому, щоб робити ці дороги через парки або інші рекреаційні зони при дбайливому збереженні того, що нам подарувала природа», - заявляє депутат. Так само думають тисячі кропивничан.

Інвестиції VS політичні амбіції

Незважаючи на підкилимну боротьбу з ним представників різних партій, особливо з БПП, Олександр Горбунов почав просувати проект реконструкції парку Перемоги. У 2015 році народному депутату вдалося залучити в місто 10 мільйонів гривень державних коштів. Цієї суми при розумному використанні вистачило б на декілька гарних і важливих для Кропивницького проектів, в тому числі і на певні кроки для спасіння парку. Для цього владі міста потрібно було лише визначити межі парку, передати його на баланс одного з комунальних підприємств та замовити виготовлення проекту.

За 11 місяців депутати так і не змогли цього зробити. Вірніше, відмовилися. Адже в Горбунові вони бачили не людину, що дбає про рідне місто, а політичного конкурента. Решту не цікавила: ні думка кропивничан, ні їх здоров'я і дозвілля, ні тим більше стан парку!

«Причиною стала політична конкуренція. Депутатська більшість дружно валила всі питання, які я подавав. Це правда», - розповідає політик.

Про недержавницьке ставлення до бюджетних коштів кропивницьких депутатів та міського голови заговорили в уряді й парламенті. У своїй бездумності так звана еліта міста почала шкодити не тільки Кропивницькому і кропивничанам, а й іміджу власних політичних сил.

Дорогу здолає той, хто йде

Цілеспрямованість і наполегливість Горбунова перемогли. Депутати змушені були прийняти необхідні для спасіння парку рішення - визначити межі парку і передали землю на баланс КП «Благоустрій». Це дозволило почати роботу з виготовлення пректно-кошторисної документації. У грудні 2018-го був отриманий позитивний експертний звіт по проекту «Реконструкція парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва «Перемоги», а у січні 2019-го через тендер визначився підрядник. Реконструкція почалася!

Але нещодавно через протест екоактивістів та їхнє звернення до Державної екологічної інспекції роботи припинили. І тепер прагнення захисників природи  заборонити обрізку дерев ставить під сумнів реалізацію усього проекту! Підрядник погодився виправити помилки. То навіщо ж зупиняти демонтаж залишків фундаментів будівель та споруд, реконструкцію сходів, що ведуть до Сугоклеї, освітлення території парку, обладнання зон відпочинку, влаштування майданчиків та інші будівельні роботи?

Бажання активістів змінити підрядника може призвести до втрати Кропивницьким коштів з держбюджету. Адже відомо, що місту майже 30-мільйонна реконструкція не коштує ні копійки! Якщо не буде знайдено мудре компромісне рішення, програють всі. Відродження парку Перемоги не відбудеться, а цього допустити ніяк не можна.

Олександр Горбунов сподівається, що конструктивна позиція керівництва Кропивницького та громадських активістів дозволить відродити перший в історії міста парк.

«Пять років тому я поставив перед собою мету – відродити парк Перемоги. Я дуже хочу, щоб парк мого дитинства називали не просто пам’яткою, а справжнім витвором садово-паркового мистецтва. Я вірю, що мої прагнення кропивничани розуміють і підтримують. Для мене любов до рідного міста – це не гарні гасла і порожні обіцянки. Це справи. Зокрема,моя можливість як депутата залучити державні кошти на розвиток Кропивницького», - говорить народний обранець.

Місту дуже потрібен його парк Перемоги. Він вже подолав байдужість чиновників та відвертий саботаж політиків, у яких особисті інтереси превалюють над суспільними, почав відроджуватись. Допоможемо парку перемогти остаточно. Йому і тим, хто ним опікується.