Брудні передвиборчі технології затребувані завжди. Особливо тими, хто може заробити собі рейтинги тільки поливаючи брудом інших. Так чинять внутрішньо слабкі, але дуже амбітні люди. Представники «слуг народу» вже намагалися за допомогою брехні на фейковому сайті зганьбити сильного суперника. Тепер з'явилося так зване соцопитування. 1 липня на сайті «Кіровоград24» з’явилась публікація «ЦРД: У Кропивницькому «Слуга Народу» та її кандидат лідирують з величезним відривом».

Експерти заявляють, що соцопитування - потужний політтехнологічний метод для ведення успішної виборчої кампанії. Він істотно впливає на результат виборчих перегонів, особливо в останні дні. Людей, запевняють, що в разі, якщо кандидат, якого вони обрали, має маленький рейтинг, розумніше вибирати з лідерів перегонів, інакше їх голос пропаде. Заодно не гребують сформулювати питання таким чином, щоб підвести респондента до потрібної відповіді.

В країні існує кілька авторитетних команд, які проводять соцопитування, чия діяльність не викликає сумнівів. Наприклад, Група «Рейтинг», Інститут соціології НАНУ, КМІС, SOCIS, Український інститут соцдосліджень ім. Яременка, Центр Разумкова, Центр «Соціальний моніторинг», GFK Ukraine, Research & Branding Group, TNS Ukraine. Крім того, є регіональні дослідники, які не заплямували себе заказухою.

Але їхні послуги коштують дорого. Тому завжди можна домовитися з іншими «професіоналами», навіть якщо особливо активні громадяни почнуть вишукувати дані про ці контори. Прискіпливих досить мало. Українські виборці все ще довіряють тому, що говорять по телевізору, публікують в Інтернеті та друкують в газетах.

Дані GfK Ukraine, який проводив опитування на замовлення Міжнародного республіканського інституту в усіх регіонах України (за винятком окупованих територій Криму і Донбасу) з 15 листопада по 14 грудня 2017 року шляхом особистого інтерв'ю вдома серед 2400 респондентів і при фінансовій підтримці USAID, показав: для 84% респондентів основним джерелом політичної інформації є для громадян телебачення, для 48% - Інтернет і для 18% - газети. Навряд чи ці дані за час, що минув, кардинальним чином змінилися.

А тому повернемося до рейтингу Центру регіональних досліджень, спираючись на опитування якого, сайт «Кіровоград24» опублікував наступну трійку лідерів.

Увага! Сайт пов'язують з Олександром Дануцею, який побував до цього в лавах п’яти (!) партій, а тепер балотується по мажоритарці до ВР від партії «Слуга народу».

На першому місці... Хто б міг подумати?! Олександр Дануца з 24,2% підтримки виборців. 14,4% у колишнього колеги по БПП, а нині самовисуванця Костянтина Яриніча, а на третьому місці «сердешний» Олександр Цертій з 14,0%.

І знову увага! Ми спробували з’ясувати, що ж це за Центр регіональних досліджень. Першим пошукові рядки видали ЦРД в Одесі, метою діяльності якого є «створення умов для сталого розвитку Одеської області та Українського Причорномор'я». Жодного слова про проведення соцопитувань там немає.

Є Центр регіональних досліджень - структурний підрозділ Вінницького торговельно-економічного інституту Київського ТЕУ, який сприяє розвитку регіонально бізнесу. Є ЦРД при кафедрі економіки підприємства Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. У столиці працюють три поважні організації - Інститут регіональних досліджень, Центр політичних досліджень і Центр соціологічних і політичних досліджень та технологій.

Інформації про київський ЦРД, який вказаний на сторінці «Кіровоград24», Google не видає.

Проте, близько 10 років сайти «весь Кіровоград», власником якого раніше був Олександр Дануца, а згодом і «Кіровоград24» співпрацюють саме з ЦРД (м.Київ). Жоден з інших сайтів міста у подібній співпраці помічений не був.

Нам, виборцям, повідомили, що опитування було проведено з 26 по 30 червня 2019 року у місті Кропивницький Кіровоградської області, в ньому брало участь 450 респондентів, статистична похибка склала +/- 3,5%.

Проте не вважали за потрібне поінформувати, яким методом проводилося дослідження - за допомогою анкет, за місцем проживання або за телефоном, на чиї гроші і, нарешті, хто був замовником. Але ж це дуже важлива інформація, щоб об'єктивно оцінити результати опитування!

Але кого цікавить об'єктивність і правда? Зручніше маніпулювати довірою громадян, не звертаючи увагу, що ошукані, вони втратять віру в те, що можуть реально щось змінити в країні.

Та це ж тим, хто рветься до влади, і потрібно! Державна годівниця - ось, що цікавить! Це альфа і омега тих, хто не гребує нічим, кому наплювати на людей і їхні потреби. Та й на власні репутаційні ризики теж. Піпл схаває!

Помиляєтеся, люб'язні. Виборці тепер все частіше дивляться на реальні справи кандидатів в народні обранці, а не на солодкі промови. Вони не відчувають себе зобов'язаними тим, хто намагається їх підкупити, а віддають перевагу тим, хто по-справжньому дбає про людей.